Kategorie
Uncategorized

Jakie dodatki wybrać?

Wielu klientów zastanawia się nad wyborem krawata czy muszki. Na pewno mucha dodaje naszej stylizacji oryginalności, jednak krawat wybija się ponad wszystkie dodatki. Jest też kilka obowiązujących zasad:

 1. Krawat musi być zawsze ciemniejszy od koloru koszuli
 2. Wzór na krawacie powinien być większy i wyraźniejszy od wzoru na koszuli.
 3. Granatowy, bordowy krawat to bezpieczne i klasyczne kolory.
 4. Kolor krawata powinien nawiązywać do koszuli, garnituru czy marynarki.
  Do granatowego garnituru założymy zawsze bordowy krawat jak i granatowy. Żeby
  przełamać tą stylizację możemy założyć np. Szary płaszcz. Sam krawat nie daje
  spektakularnego osiągnięcia, pomaga mu w tym odpowiednie wiązanie.
 5. Węzeł windsor – gruby, lekko ponosi końcówki kołnierzyka. Najbardziej pasuje do owalnej twarzy, szczupłej szyi i mocnego podbródka. Pasuje do oficjalnych uroczystości i spotkań biznesowych.
 6. Węzeł półwindsor – najbardziej popularny ze wszystkich wiązań. Jest
  uniwersalny, symetryczny i pasuje do każdego kołnierzyka. Pasuje do
  mężczyzn o długiej szyi i modnych rysach twarz. Idealny na świąteczne okazje, do pracy, uczelnie.
 7. Węzeł prosty – prosty ale asymetryczny. Odpowiedni na wszelkie okazje, wysmukla szyję i ją wydłuża.
 8. Węzeł księcia Alberta – podwójny węzeł. Klasyczny i trwały. Odpowiedni dla niższych mężczyzn. Krawat jest bezpieczniejszą opcją, mimo to mucha dodaje stylizacji charakteru. Jeżeli na weselu chcemy wyglądać elegancko, najlepszym wyborem jest krawat.
  Powinien sięgać do klamry paska od spodni. Studniówka? Zarówno muszka jak i krawat to dobra opcja na taką okazję.
  Można spojrzeć co myśli na temat muchy garniturowej Warren St. John z The New York Times:
  „Muszka sugeruje intelektualizm, prawdziwy lub udawany, a czasem
  wskazuje też na umysł techniczny, może dlatego, że tak trudno ją zawiązać.
  Muszkę noszą magicy, lekarze, prawnicy i profesorowie, a także wszyscy ci, którzy chcieliby wyglądać jak oni. Jednak najważniejszy jest fakt, że
  muszka jest bezpośrednim sposobem na przekazanie światu, że nie zważa się na opinie innych”
  Jak wiązać muchę?
  Noszenie muchy, tak samo jak noszenie i wiązanie krawata, nie jest rzeczą prostą i wymaga zarówno wiedzy jak i doświadczenia. Nam stylistom wystarczy jedno spojrzenie, żeby powiedzieć, że mucha źle leży. Tak samo jest z krawatem. Coś w stylu „Pokaż mi swój węzeł, a powiem ci kim jesteś”. Są też muchy gotowe, na stałe zawiązane, które równie dobrze wyglądają. Jednak to od mężczyzny zalezy którą opcje wybiera, amatorską metodę noszenia dodatków czy może jednak nie. Muszki mają różne wykończenia i różna jest ich długość i wysokość. Najpopularniejsza muszka ma rozmiar 2,5 cala. Są również większe 3 calówki, które poleca się większym mężczyznom. Bardzo modowe jest noszenie muszki z zakończeniem „diamond”, która nadaje tej ozdobie bardziej casualowy charakter. Staje się ozdobą nieformalną, przez co możemy założyć ją do casualowej marynarki i chinosów. Dość istotne jest też to, że oprócz muszek kolorowych, które, podobnie do krawatów, urozmaicają nam wiele stylizacji, istnieją także muszki tylko i wyłącznie czarne i białe. Zasada co do noszenia tych dwóch kolorów jest dość prosta i oczywista:
 9. do smokingu nosimy zawsze muchę czarną
 10. do fraka nosimy zawsze muchę białą.
  W sytuacji kiedy mamy wydarzenie formalne do muszki powinniśmy nosić koszulę z
  krytą plisą. Jest to koszula, która ukrywa nam guziki. Często klienci wchodzący do
  sklepu garniturowego pytają Doradcy Wizerunku, jaką tą muszkę powinniśmy kupić?
  Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Jedni wolą kolorowe i barwne dodatki, drudzy preferują piękną klasykę. Ważny jest także materiał wykonania danego produktu. Muszka o strukturze wełnianej zawsze będzie mniej formalna niż jedwabna. Tak samo jest w przypadku wzorzystych muszek, które zawsze będą
  mniej formalne niż muszki gładkie. Trzeba podkreślić, że bardzo ważny jest aspekt dobrze dobranej muchy. Jeśli kształt, struktura pasują nam do rysów twarzy – jesteśmy w domu, jeśli nie – osoba nosząca muszkę będzie czuła się po prostu przebrana.
  Warto wspomnieć o historii: Muchy odgrywają zasadną rolę w naszym życiu już od czasów wiktoriańskich. “Prototypy” tego ważnego elementu garderoby powstały już w wieku XVII i służyły tylko i wyłącznie do utrzymania kołnierzyków koszuli. Do
  roku 1700 muchy stały się popularne wśród wyższych klas, stanowiąc jeden z najważniejszych i głównych elementów stroju. Oficjalnie muszka przykuła uwagę dopiero w XIX wieku jako alternatywa krawata i stała się jedną z wielu istotnych elementów garderoby. Tak na prawdę każda moda staję się popularna, kiedy zainteresowanie wzbudzi wśród młodych ludzi, to właśnie oni próbują zaprezentować
  się w czymś nowym i wyróżniającym. Tak też było i w tym przypadku. Ciekawe jest to, że muszki były i są uwielbiane przez znane gwiazdy, szczególnie, takie jak Audrey Hepburn czy Marlene Dietrich.
  Mucha czy krawat? Na pewno idealnie w swojej garderobie kilka różnorodnych modeli zarówno krawatów i muszek, by zakładać je do różnych stylizacji na wiele sposobów. Dziś granice mody nie istnieją. Liczy się jak my sami się w tym czujemy.